چگونه در بازار مسکن سرمایه گذاری کنیم

چگونه در بازار مسکن سرمایه گذاری کنیم ؟

 


در این مقاله می‌خواهیم در مورد سوالِ چگونه در بازار مسکن سرمایه گذاری کنیم ؟ صحبت کنیم. وقتی بحث سرمایه گذاری پیش می‌آید برخی معتقدند سرمایه گذاری در شرکت‌ها سود بیشتری دارد و برخی دیگر معتقدند اگر در بازار مسکن سرمایه گذاری کنند سود بیشتری بدست خواهند آورد. اما تجربه نشان داده است که ممکن است در هر بخشی سرمایه گذاری کنیم و آنچه که می‌خواهیم را بدست نیاوریم؛ پس نمی‌شود مطلقا گفت که فلان بخش برای سرمایه گذاری مناسب‌تر است.

 

 

 

در این مقاله می‌خواهیم در مورد سوالِ چگونه در بازار مسکن سرمایه گذاری کنیم ؟ صحبت کنیم. وقتی بحث سرمایه گذاری پیش می‌آید برخی معتقدند سرمایه گذاری در شرکت‌ها سود بیشتری دارد و برخی دیگر معتقدند اگر در بازار مسکن سرمایه گذاری کنند سود بیشتری بدست خواهند آورد. اما تجربه نشان داده است که ممکن است در هر بخشی سرمایه گذاری کنیم و آنچه که می‌خواهیم را بدست نیاوریم؛ پس نمی‌شود مطلقا گفت که فلان بخش برای سرمایه گذاری مناسب‌تر است.

در هر حال اگر تصمیم گرفتید که در بخش مسکن سرمایه گذاری کنید، داشتن اطلاعات مناسب راجع ‌به بهترین شهر برای سرمایه گذاری در مسکن ، روش سرمایه گذاری در مسکن و… در عملکرد بهتر شما نقش بسزایی را ایفا می‌کند.

چگونه در بازار مسکن سرمایه گذاری کنیم ؟

نکته‌ای که در سرمایه گذاری مسکن و هر سرمایه گذاری دیگری حائز اهمیت است داشتن اطلاعات و تحقیقات گسترده‌ای است که نیازمند وارد شدن به این حوزه می‌باشد. برنامه‌ریزی، مدیریت و آماده سازی اقداماتی هستند که باید قبل از ورود کردن به این فعالیت آن‌ها را انجام داد. این امور به شما کمک می‌کنند که سرمایه خود را افزایش دهید.

یک سرمایه گذاری در بازار مسکن زمانی موفق خواهد بود که ملک خریداری شده با ارزش بازار همسان و یا کمتر باشد. اگر بتوان ملکی را خرید که ارزش کمتری از قیمت متعارف بازار داشته باشد، به احتمال بسیار زیاد سود بیشتری عاید سرمایه گذار خواهد شد.

تحقیق و پرس و جو کردن در زمان انتخاب مسکن امری بسیار ضروری است. برای خرید خانه باید به موارد بسیاری توجه کرد. باید علاوه بر توجه به مناسب بودن قیمت مسکن مورد نظر، به شرایط محلی خانه هم توجه کرد. خریدار باید تلاش کند مسکنی را انتخاب کند که شرایط جغرافیایی خوبی داشته باشد؛ به صورتی که چندین سال بعد به قیمت آن افزوده شود نه اینکه از آن کم شود. توجه کنید اگر مسکنی را می‌خرید که می‌خواهید آن‌را اجاره دهید، جایی را انتخاب کنید که افراد بیشتر آن را برای زندگی انتخاب می‌کنند.

تا این بخش تقریبا با پاسخِ پرسش چگونه در بازار مسکن سرمایه گذاری کنیم؟ آشنا شده‌اید. نکته‌ی دیگری که بعد از خرید مسکن باید به آن توجه کنید مدیریت درست سرمایه‌ گذاری‌تان است. شما وقتی مسکنی را خریداری کرده‌اید باید به‌صورت منظم به آن سر بزنید و به اموراتش رسیدگی کنید. شرایط خوب خانه در قیمت فروش و یا اجاره‌ی آن تاثیر بسزایی دارد که نباید آن‌‌را نادیده گرفت.

سرمایه گذاری در املاک

به غیر از سرمایه گذاری در حوزه املاک سرمایه گذاری‌های دیگری هم وجود دارند مانند صندوق سرمایه گذاری، سپرده بانکی، سکه، دلار، بورس، فرابورس و اوراق با درآمد ثابت. تفاوتی که این سرمایه گذاری‌ها با سرمایه گذاری مسکن دارد این است که این حوزه‌ها نیازمند اطلاعات و دانشی تخصصی هستند که از عهده‌ی هر کسی برنمی‌آید. بورس و فرابورس از بازارهایی هستند که بشدت طرفدار دارند اما نیاز به مهارت و تخصصی مناسب دارند. مورد دیگری که در بازار بورس باید به آن توجه کرد، پیدا کردن یک فرد مورد اعتماد است که واسطه‌ی خرید و فروش شما شود.

این در صورتی است که بازار مسکن نیازی به این تخصص‌ها ندارد. اما با این حال چگونه در بازار مسکن سرمایه گذاری کنیم ؟ بحثی است که باید برای آن وقت گذاشته شود تا به هر لحاظ مسکن مناسب و درخوری خریداری شود.

سال ۹۷ یکی از بهترین سال‌هایی بود که بازار مسکن یک رشد فوق‌العاده را تجربه کرد. رشد ۶۶ درصدی بازار مسکن باعث شد افرادی که در این زمینه سرمایه گذاری کرده بودند به سود بالایی برسند. البته باید به این نکته توجه داشت که تورم بازار همیشه به همین صورت نیست اما جمعیت جوان کشور و تمایل‌شان به زندگی و خانه‌دار شدن قطعا تقاضا را بالا می‌برد؛ که تقاضای بالا باعث بالا رفتن تورم و سود حاصل از آن می‌باشد.

همانطور که قبلا ذکر شد بازارهای سرمایه گذاری متفاوت هستند و هر کدام شرایط و مهارت‌های خاص خودشان را می‌طلبند. یکی از نکات مهم در سرمایه گذاری ریسک کردن است که بسته به شرایط می‌تواند گاهی پایین و گاهی بالا باشد. خوشبختانه با توجه به آینده سرمایه گذاری در مسکن، این بازار از آن دسته از سرمایه گذاری‌هایی است که ریسک بسیار بالایی نسبت به سایر سرمایه گذاری‌ها ندارد.

عواملی وجود دارند که بر هر کدام از سرمایه گذاری‌ها تاثیر می‌گذارند و سود حاصل از آن‌ها را تغییر می‌دهند. عواملی که بر بازار مسکن تاثیر گذار هستند عبارت‌اند از:

  • سیاست‌های دولت راجع‌به مسکن و بافت فرسوده
  • جدیت دولت راجع‌به اجرا کردن قوانین خاصی مانند مشخص کردن مالیات برای خانه‌های خالی
  • رشد اقتصادی مردم

در حال حاضر و با وجود تورم‌های موجود ممکن است مورد سوم بعضی‌ از افراد را دلزده و دلسرد کند اما بهتر است این نکته را به خاطر داشته باشیم که وضعیت همیشه به همین منوال نخواهد بود.

اهمیت بازار سرمایه گذاری مسکن در ایران

با توجه به جوان بودن جمعیت کشور و تقاضای موجود می‌توان بازار سرمایه گذاری ایران را رو به افزایش معرفی کرد. با وجود صنایع گوناگونی مانند کشاورزی، صنعت، معدن و… صنعت ساختمان‌‌سازی در ایران همچنان حرف اول را می‌زند و مزایای سرمایه گذاری بر آن سود بیشتری را به همراه خواهد داشت.

وقتی از سرمایه گذاری در بازار مسکن صحبت می‌کنیم، منظور فقط خرید مسکن نیست بلکه گزینه‌های دیگری مانند مشارکت و پیش خرید کردن نیز می‌توانند گزینه‌ی مناسبی به نظر برسند. و یا می‌توانید اگر سرمایه‌ی راکدی در اختیار دارید آن‌را به ساخت آپارتمان اختصاص دهید.

نکته‌‌ی قابل توجهی که در خصوص پیش خرید کردن خانه حائز اهمیت است پرداخت کردن مرحله‌ به مرحله‌ی اقساط است که با پیشرفت ساخت خانه تسویه می‌شود.

با توجه به توضیحاتی که گروه های ملک در این مقاله با عنوان  چگونه در بازار مسکن سرمایه گذاری کنیم؟ در اختیارتان قرار داد، اگر قصد سرمایه گذاری در بازار مسکن را دارید و هزینه‌ی قابل توجهی نیز در اختیارتان می‌باشد؛ فرصت را از دست ندهید و هر چه زودتر به این سرمایه گذاری روی آورید؛ چندین سال بعد قطعا از خودتان به دلیل گرفتن این تصمیم رضایت خواهید داشت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره سرمایه‌گذاری سودآور در املاک

دوره جامع، تخصصی و کاربردی

های ملک با ۲۰ سال سابقه در حوزه سرمایه‌گذاری املاک

– شامل آموزش تخصصی سرمایه‌گذاری، ساخت و ساز و خرید و فروش
– برگزار کننده اینوست‌ کمپ؛ قوی‌ترین کمپ سرمایه‌گذاری املاک در ایران

به شما کمک میکنه:
۱- دانش و مهارت سرمایه گذاری را کسب کنید و به یک سرمایه‌گذار خبره در املاک تبدیل شوید.
۲- شغل پر درآمدی ایجاد کنید.
۳- فایل و املاک پرسود رو برای‌تان‌ معرفی می‌کند.
۴- کمک میکنه‌ با هر میزان سرمایه در مسکن سرمایه‌گذاری کنید.