های ملک

خرید زمین بهتر است یا آپارتمان

خرید زمین بهتر است یا آپارتمان

مدت زمان مطالعه مقاله خرید زمین بهتر است یا آپارتمان : ۷ دقیقه


 

 

 

مقدمه

تا چند سال پیش بیشتر افراد آینده سرمایه گذاری در مسکن را روشن نمی‌دیدند و پول‌هایشان را درون بانک قرار دهند و هرماه سودی از بانک دریافت نمایند. این در حالی است که با توجه به شرایط اقتصادی ایران و مشکلاتی که این نوع از سرمایه‌گذاری دارد افراد درصدد آن هستند که روش‌های دیگر سرمایه‌گذاری را امتحان کنند. از رایج‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری می‌توان به سرمایه‌گذاری در مسکن، ارز، سکه، طلا و بورس اشاره کرد. اما در این بین سرمایه‌گذاری در مسکن به نسبت روش‌های دیگر امن‌تر است. سرمایه‌گذاری در مسکن به‌تنهایی می‌تواند شامل چند بخش شود سرمایه‌گذاری بر روی زمین، خانه‌های کلنگی و یا آپارتمانی. حال در این قسمت قصد داریم به سؤال خرید زمین بهتر است یا آپارتمان پاسخ دهیم. همراه ما باشید تا بیشتر با این موضوع آشنا شوید.

سرمایه‌گذاری در بازار مسکن

خرید زمین بهتر است یا آپارتمان, مقایسه زمین و آپارتمان

از گذشته‌های دور تا به امروز بازار خرید ملک یکی از بازارهای پررونق در ایران بوده است و سوالی که خیلی ذهن افراد را درگیر می‌کرد این بود که خرید زمین بهتر است یا آپارتمان. در این روزها که بیشتر افراد به دنبال سرمایه‌گذاری هستند این نوع سرمایه‌گذاری در دسته امن‌ترین سرمایه‌گذاری‌ها قرار دارد. اما بااین‌وجود برای این سرمایه‌گذاری باید سرمایه اولیه بالایی داشت. خرید واحد تجاری، زمین، باغ، ویلا، آپارتمان و … از مواردی است که افراد می‌توانند برای این نوع سرمایه‌گذاری انتخاب نمایند. همچنین با استفاده از خریدوفروش، اجاره، رهن، پیش‌فروش می‌توان وارد این نوع سرمایه‌گذاری شد که البته قبل از انتخاب فرد باید هدف خودش را انتخاب نماید.

نکات مهم در زمینه سرمایه‌گذاری در بازار مسکن

خرید زمین بهتر است یا آپارتمان, مقایسه زمین و آپارتمان

در پاسخ به این سوال که خرید زمین بهتر است یا آپارتمان ، بهتر است به نکات زیر توجه نمایید:

  • برای ورود به این بازار باید پول نقد به‌اندازه کافی داشته باشید.
  • در سرمایه‌گذاری ملک و یا زمین هزینه‌های جانبی وجود دارد که باید حتماً این هزینه‌ها در نظر گرفته شود؛ در غیر این صورت در کمترین زمان با شکست مواجه می‌شوید.
  • قبل از خرید سعی کنید در مورد ملک‌هایی که مدنظر دارید تحقیقات لازم را انجام دهید زیرا برخی از موارد دچار مشکل هستند و بعد از خرید برای شما مشکلاتی را به وجود می‌آورند.
  • در این سرمایه‌گذاری به‌هیچ‌عنوان عجله نداشته باشید و سعی کنید زمان کافی برای تحقیقات داشته باشید تا به پاسخ درست خرید زمین بهتر است یا آپارتمان برسید.
  • معمولاً شهرداری طرح‌های عمرانی تمامی مناطق را به‌صورت کامل دارد، پس بهتر است قبل از اینکه سرمایه‌گذاری کنید ابتدا این طرح‌ها را بررسی کنید و سپس سرمایه‌گذاری نمایید.
  • رشد منطقه یکی از مواردی است که می‌تواند به شما کمک کند تا سرمایه‌گذاری حرفه‌ای داشته باشید.
  • اگر قصد خرید زمین یا آپارتمان دارید بهتر است علاوه بر موقعیت مکانی به ویژگی‌های ملک مانند اینکه در چه طبقه‌ای قرار دارد، آیا آسانسور دارد یا اینکه آیا موقعیت زمین خوب است یا خیر توجه داشته باشید زیرا تمامی این نکات در زمان اجاره و یا فروش بسیار مهم و تأثیر گذار است.
  • همیشه در زمان سرمایه‌گذاری ملک دقت داشته باشید که قدمت ساختمان زیاد نباشد و همچنین به‌اصطلاح ملکی خوش نقشه باشد.
  • یک نکته اصلی و اساسی این است که به‌هیچ‌عنوان ملک‌های مورددار مانند موقتی، بدون سند، موقفی و مواردی ازاین‌دست را حتی از افراد معتبر خریداری نکنید.

 

خرید زمین بهتر است یا آپارتمان؟

خرید زمین بهتر است یا آپارتمان, مقایسه زمین و آپارتمان

اگر تصمیم گرفته‌اید که در بازار مسکن و ملک سرمایه‌گذاری کنید باید ابتدا نیازهای خود را بررسی نمایید. این نیازها می‌تواند شامل بودجه اولیه، موقعیت مکانی که مدنظر دارید و نوع زمین و یا ملکی که قرار است در آینده از آن استفاده نمایید باشد. اگر قصد دارید از این سرمایه‌گذاری که انجام می‌دهید درآمد جاری در آینده نزدیک داشته باشید طبیعتاً بهترین انتخاب بین خرید زمین یا آپارتمان این است که آپارتمان را انتخاب نمایید.

در پاسخ به این سوال که خرید زمین بهتر است یا آپارتمان باید به این نکته توجه داشته باشید که همواره رشد زمین و یا آپارتمان به یک صورت نیست و در تاریخ روزهایی بوده است که قیمت زمین از آپارتمان و بالعکس آپارتمان از زمین پیشی گرفته است. در بیشتر مواقع این شرایط غیرقابل پیش‌بینی است و هیچ‌کس نمی‌تواند به‌صورت صددرصدی اوضاع را پیش‌بینی کند به همین دلیل کارشناسان معتقدند به‌جای تکیه‌بر پیش‌بینی‌ها افراد به نیازهای خود رجوع کنند. به‌عنوان‌مثال اگر فردی هستید که خانه ندارید یا می‌خواهید از سرمایه‌گذاری‌تان ماهیانه مبلغی دریافت کنید بهتر است خرید آپارتمان را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهید. اما اگر می‌خواهید در آینده‌ای نزدیک ساخت‌وساز انجام دهید بهتر است زمین خریداری نمایید.

جالب است بدانید در حال حاضر بیشتر افراد ترجیح می‌دهند که در مرکز شهر باشند و آپارتمان نشینی را تجربه کنند؛ به همین دلیل بازار آپارتمان بسیار پررونق تر از خریدوفروش زمین است. البته این تنها گوشه‌ای از مزایای خرید آپارتمان است و اگر فردی قصد دارد از این مزیت‌ها استفاده نماید بهتر است به نکات دیگری توجه نماید به‌عنوان‌مثال هرچه قدمت آپارتمانی بالاتر رود قیمت آن به همان میزان کم می‌شود که این موضوع درزمینه خرید زمین وجود ندارد.

 

معیار‌های خرید آپارتمان چیست؟

خرید زمین بهتر است یا آپارتمان, مقایسه زمین و آپارتمان

در پاسخ به سوال خرید زمین بهتر است یا آپارتمان باید بگوییم تا حدودی خرید آپارتمان به نسبت خرید زمین سخت تر است و افراد باید به معیارهای اساسی و مهمی توجه نمایند. در زیر به این معیارها اشاره‌کرده ایم:

سرمایه‌گذاری در مسکن نیز مانند هر سرمایه‌گذاری دیگری دارای زمان مناسب است، پس اگر می‌خواهید موفق باشید سعی کنید زمانی را انتخاب نمایید که بهترین زمان برای سرمایه‌گذاری در مسکن است.

این روزها در تمامی قسمت‌های شهر می‌توان آپارتمان‌های مختلف مشاهده کرد حال اگر قصد خرید آپارتمان دارید بهتر است قبل از هر کاری آپارتمان‌ها را در قسمت‌های مختلف شهر بررسی نمایید و مناسب‌ترین را انتخاب نمایید.

در خرید آپارتمان قطعاً با خانه‌های نوساز و کلنگی نیز مواجه می‌شوید، بیشتر کارشناسان در این زمینه معتقدند اگر تصمیم به سرمایه‌گذاری دارید بهتر است آپارتمانی را انتخاب نمایید که نوساز است و یا از زمان ساخت آن زیاد نگذشته باشد، زیرا بعد از گذشت مدتی که قصد دارید آن را بفروشید به نسبت خانه‌های نوساز سود کمتری خواهد کرد و همچنین ممکن است دیرتر از خانه‌های نوساز به فروش برسد.

 

سخن پایانی

این روزها اکثر افراد برای اینکه از بازار پر نوسان عقب نمانند سعی می‌کنند از روش‌های مختلف سرمایه‌گذاری استفاده کنند. سرمایه‌گذاری در مسکن از سرمایه‌گذاری‌های مطمئنی است که ریسک در آن به نسبت روش‌های دیگر کمتر است. این سرمایه‌گذاری به‌تنهایی زیرشاخه‌هایی دارد مانند سرمایه‌گذاری در واحد تجاری، ملک، زمین، آپارتمان و موارد دیگر. اما سؤالی که پیش می‌آید این است که خرید زمین بهتر است یا آپارتمان و کدام سود بیشتری دارد. برای پاسخ دادن به این سؤال ها می‌توانید از  راهنماهای جامع سرمایه گذاری و یا مقالات متعدد  سایت های ملک استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *