های ملک

چندین نکته در رابطه با خرید خانه اطراف حرم امام رضا(ع)؛ برای مشتاقان همجواری

مقدمه

مشهد کلان شهری در شمال شرقی ایران و مرکز استان خراسان رضوی است. به عنوان پایتخت معنوی ایران شناخته شده است و معروف‌ترین شهر توریستی مذهبی ایران است. مشهد علاوه بر حرم باشکوه امام رضا، جاذبه‌های گردشگری جذاب و طبیعی بسیاری دارد، که هرکدام می‌توانند به عنوان قطب گردشگری سفر به این شهر برای شما باشند. به دلیل وجود بارگاه امام رضا(ع) مهم‌ترین قطب مذهبی و گردشگری ایران محسوب می‌شود. همه ساله تعداد زیادی از زائران ایرانی و خارجی از کشورهای همسایه و مسلمان به این شهر سفر می‌کنند. اغلب توریست‌ها که از خارج به ایران سفر می‌کنند مشهد را با حرم امام رضا و آرامگاه فردوسی آن می‌شناسند. درحالی که وقتی به مشهد سفر می‌کنند متوجه می‌شوند مشهد جاذبه‌های فراوان دیگری غیر از حرم امام رضا نیز دارد.

مشهد به عنوان دومین کلان شهر بزرگ ایران امکانات بسیاری را در خود جای داده است. در این شهر پارک‌های متنوع و بزرگ، مراکز خرید بزرگ، شهربازی‌، رستوران‌های معروف و باکیفیت و هتل‌های لوکس با درجه‌بندی‌های مختلف در همه نقاط شهر وجود دارد. شما محل اقامت خود را به راحتی می‌توانید هر منطقه‌ای که می‌خواهید با توجه به سلیقه خود و هزینه‌ای که می‌خواهید بکنید انتخاب کنید. مشهد به صنایع دستی و سوغاتی‌های بی‌نظیری مانند زیورآلات با سنگ عقیق و فیروزه، چرم‌های خوش‌دوخت و زعفران خوش‌طعم و عطر اصیل معروف است.

اگر به فکر خرید خانه در مشهد و به‌خصوص در نزدیکی حرم امام رضا(ع) هستید حتما این مقاله را دنبال کنید تا اطلاعات لازم را بدست آورید. لازم است بدانید برای خرید خانه در اطراف حرم گاهی شاید خواسته‌های افراد ساکن در یک منطقه با سیاست‌های مورد نظر شهرداری آن منطقه یا آن شهر یا سایر سازمان‌های اجرایی و مدیران تصمیم‌گیرنده، دارای تعارض باشد. مثلا فردی شاید مایل به زندگی در یک خانه سنتی در منطقه‌ای نزدیک به حرم امام رضا(ع) باشد، اما تصمیم مسئولان شهر، تبدیل بافت فرسوده اطراف حرم به مجتمع‌ها و مراکز تازه‌ساز و مدرن جهت زیباسازی منطقه باشد. شما برای خرید خانه اطراف حرم باید ابتدا همه جوانب آن را بررسی کنید و بودجه خود را در نظر بگیرید سپس در تلاش باشید تا بتوانید بهترین گزینه را برای خود پیدا کنید.

خرید خانه در اطراف حرم امام رضا(ع)

امکانات رفاهی منظقه ثامن, امکانات فرهنگی مناطق اطراف حرم, خرید خانه اطراف حرم, منطقه ثامن

در طول تاریخ، اماکن مذهبی و شهرهایی که آرامگاه پیامبران، امامان و بزرگان دین بوده‌اند، همواره برای مشتاقان حقیقت و سالکان طریقت، محل عبادت و تجلیگاه عشق و ارادت بوده است. حرم مطهر امام رضا(ع) که قلب ایران زمین است، زیارتگاه دل‌های آرزومندی است که از سراسر ایران زمین و سایر سرزمین های دور و نزدیک، هر از چندگاهی به حرم مطهر امام رضا می‌آیند و در حریم امن آن آرام می گیرند، عبادت می کنند و روح و روان خود را صفا می‌بخشند. در میان این زائران و مشتاقان کسانی هستند که از همان ابتدا به قصد ماندن و همجواری با امام رضا(ع) می‌آیند و کسانی هم می‌آیند زیارت کنند و سپس به دیار خویش باز گردند، اما دلبسته‌ی این خاک می‌شوند و اینجا در اطراف و نزدیک حرم مطهر، مفتخر به نعمت همجواری با حضرت، منزل می‌گیرند و با خرید خانه در اطراف حرم امام رضا (ع) در مشهد، این شهر مقدس ماندگار می‌شوند.

اکثرا ایرانیان و حتی عده زیادی از توریست‌ها از دیگر کشورها با حال و هوای معنوی مشهد بخاطر وجود پربرکت امام رضا آشنا هستند و برای همه ما لحظه ورود به این شهر بسیار حسی خاص و ناب دارد که دلیل آن قطعا بخاطر عطر حضور پاک امام رضا(ع) می‌باشد که در سراسر مشهد می‌توان این عطر را حس کرد و برای بهره‌مند شدن از این حس ناب و نعمت بزرگ، بعد و فاصله منزل چندان اهمیتی ندارد. شما از هر گوشه این شهر می‌توانید هر لحظه به محضر مبارک امام هشتم سلامی به ارادت عرض کنید و دلی آرام بگیرید. با این وجود ممکن است کسی علاقه‌مند به خرید خانه در نزدیکی حرم امام رضا(ع) باشد. ما در این بخش قصد داریم به بررسی مناطق اطراف حرم بپردازیم چون دور تا دور حرم امام رضا(ع) مناطق و محلات مختلفی وجود دارند که مجموع این مناطق اطراف حرم، منطقه ثامن شهرداری مشهد را تشکیل می‌دهد.  محدوده قانونی منطقه ثامن در ادامه به تفکیک محلات و با ذکر نام خیابان‌های اصلی آن آمده است تا علاقه‌مندان به خرید خانه در اطراف حرم مطهر بتوانند از آن اطلاعات بگیرند و استفاده مفید بکنند.

شمال: محله نوغان (قطاع ۲)- حدفاصل حرم مطهر، خیابان شیرازی، چهارراه شهدا، خیابان آیت ا..بهجت، میدان راه آهن، بلوار شهید کامیاب، چهارراه مقدم طبرسی، خیابان طبرسی.

جنوب: محله عیدگاه (قطاع ۴)- حد فاصل حرم مطهر، خیابان نواب صفوی، میدان پنج راه، خیابان ۱۷ شهریور، میدان ۱۷ شهریور، بازار رضا و میدان بیت المقدس.

شرق: محله میر(قطاع ۳)- حدفاصل حرم مطهر، خیابان طبرسی، چهارراه مقدم طبرسی، بلوار وحدت، میدان پنج راه، خیابان نواب صفوی.

غرب: محله چهارباغ (قطاع ۱)- حد فاصل حرم مطهر، میدان بیت المقدس، خیابان شهید اندرزگو، چهارراه خسروی، خیابان شهید رجایی، چهارراه شهدا، خیابان شیرازی.

علت کاهش جمعیت ساکن منطقه ثامن در ۲۰سال اخیر چیست؟

جمع مشتاقانی که در تمامی فصول سال در گرما و سرما، روز و شب، در برف و باران، بی‌وقفه و پیوسته به زیارت حرم مطهر امام رضا (ع) می‌آمدند و می‌آیند بسیار زیاد است. به همین دلیل مسئولین کشور و متولیان آستان قدس رضوی را بر آن داشت تا نسبت به نوسازی و بهسازی بافت فرسوده پیرامون حرم مطهر اقدامی به عمل آورند.  برای اجرایی نمودن این تصمیم در سال (۱۳۷۴) طرح نوسازی و بهسازی بافت مرکزی مشهد تصویب شد که در پی آن با سیاست تجمیع، اراضی فرسوده از مالکان آنها خریداری شد و نسبت به ساخت و ساز مراکز جدید و مجتمع‌های مختلف تجاری، تجاری تفریحی و همچنین هتل‌ها و هتل آپارتمان‌های متعدد اقدام گردید. با ادامه سیاست نوسازی و بهسازی در سال‌های بعد، جمعیت ساکن در منطقه ثامن از حدود ۴۰ هزار نفر در سال (۱۳۷۵) به ۳۲٫۳۳۰ نفر در سال (۱۳۸۵) کاهش یافت که روند این کاهش همچنان ادامه یافت تا اینکه در سال (۱۳۹۰) جمعیت این منطقه به ۲۱٫۴۵۶ رسید و طبق آخرین برآوردهای انجام شده در سال (۱۳۹۵) جمعیت ساکن در منطقه ثامن ۱۳٫۸۶۱ نفر اعلام شد.

چه کسانی به دنبال خرید خانه در اطراف حرم امام رضا(ع) هستند؟

قطعا افرادی که علاقه بسیار زیادی به همجواری و نزدیک زندگی کرده به حرم مطهر دارند پیگیر آن می‌شوند که هر طوری می‌شود برای خود منزلی مناسب پیدا کنند. با توجه به طرح نوسازی مناطق پیرامون حرم مطهر و گسترش مراکز و مجتمع‌های تجاری و همچنین با در نظر گرفتن کاهش جمعیت ساکن در منطقه ثامن شاید خرید خانه در اطراف حرم کار چندان ساده ای نباشد. اما از آنجایی که «عاقبت، جوینده، یابنده است»، همیشه برای یافتن موقعیت مورد نظر، تلاش باید کرد. در یک بررسی کلی می توان گفت کسانی که از نقدینگی بیشتری برای خرید خانه برخوردارند، معمولا در خیابان امام رضا به دنبال خرید خانه می گردند. افرادی که مذهبی بودن محیط برای آنها مهم است، اغلب در خیابان شیرازی و کسانی که مناسب یا ارزان‌تر بودن قیمت خانه برای آنها در درجه اول اهمیت قرار دارد در خیابان طبرسی به دنبال خانه مورد نظر خود می گردند.

فرصت‌های سرمایه‌گذاری در اطرف حرم

طی سالیان گذشته در پی سیاست نوسازی و بهسازی مناطق اطراف حرم، تغییرات چشم‌گیری در بافت این مناطق بوجود آمد. با اجرایی شدن طرح تجمیع که به خریداری زمین‌های کوچک و تبدیل آن به مجتمع‌های تجاری، هتل‌ها و هتل آپارتمان‌های متعددی منجر شد، نکته قابل توجه این است که این منطقه از لحاظ احداث هتل و هتل آپارتمان‌ها به حد اشباع رسیده است. اما در بخش مسکونی، ساخت آپارتمان‌های کوچک با امکانات مناسب، همچنان یک فرصت خوب برای سرمایه گذاری در زمینه املاک به شمار می‌آید. در هر حال، افراد زیادی متقاضی خرید خانه و سکونت در مناطق اطراف حرم هستند و این منطقه از این منظر همچنان از رونق خاصی برخوردار است.

مشکلات ساکنین مناطق اطراف حرم مطهر

میزان بالای رفت و آمد، اولین و مهمترین عامل بوجود آورنده مشکل برای ساکنین و کسبه این منطقه و نیز سایر شهروندان و زائرین است. بنابراین تفاوت چندانی وجود ندارد که برای انجام چه کاری وارد این منطقه شده‌اید؛ به هرحال این مشکلی است که تبعات آن دامنگیر همه افراد، به ویژه ساکنین این منطقه می شود. تردد زیاد خودرو و وسایل حمل‌ونقل عمومی همچون اتوبوس‌های شرکت واحد، تاکسی‌ ‌های درون شهری تاکسیرانی و همچنین تاکسی‌های شخصی، همه و همه از عوامل اصلی ایجاد شلوغی و ترافیک سنگین در این منطقه به شمار می روند. این مشکل، مخصوصا در خیابان‌های امام رضا و آیت الله شیرازی، بیشتر به چشم می‌آید و زمانی حادتر و درمان آن سخت‌تر می‌شود که بحث کوچه‌های تنگ این منطقه و عدم وجود پارکینگ کافی به میان می‌آید. مسلما امکان عریض‌ترکردن کوچه‌ها آن هم در این سطح وجود ندارد؛ بنابراین در حال حاضر، ایجاد پارکینگ‌های بیشتر از طریق تغییر کاربری بعضی اماکن و نیز اجرای دقیق قوانین منع آمد و شد در ساعات خاصی از روز و اعمال طرح ترافیک، تنها راه چاره به نظر می‌آید. اما آنچه از ما به عنوان شهروندان این شهر برمی‌آید، کمتر بیرون آوردن خودروهای شخصی و استفاده بیشتر از ناوگان حمل‌ونقل عمومی، همچون اتوبوس‌ها و خطوط مترو است. این اقدام ارزشمند، علاوه برکاهش بار ترافیک، موجب کاهش آلودگی هوای شهرمان نیز خواهد شد.

امکانات رفاهی منطقه ثامن:

امکانات رفاهی منظقه ثامن, امکانات فرهنگی مناطق اطراف حرم, خرید خانه اطراف حرم, منطقه ثامن

حمل و نقل

پایانه اتوبوسرانی هاشمی نژاد (خطوط ۳۳- ۵۱- ۵۷- ۶۱- ۱۰۴۳) واقع در میدان شهدا پایانه خطی باب الجواد(ع) (خطوط ۶۲- ۸۲- ۸۶- ۲۱۰) واقع در خیابان خسروی، پایانه خطی شارستان (خطوط ۱۰۳۴- ۱۰۵۵- ۱۰۵۷) واقع در میدان طبرسی و… ایستگاه مترو میدان شهدا (میدان شهدا)، ایستگاه متروی مفتح (واقع در بلوار طبرسی جنوبی چهارراه برق)، ایستگاه متروی نبوت (واقع در چهارراه گاز) و خطوط تاکسیرانی که در مناطق مختلف این محدوده در حال سرویس‌دهی به مسافرین هستند.

مراکز درمانی

بیمارستان جواد الائمه (بین میدان طبرسی و چهارراه مقدم)، بیمارستان امام هادی (بلوار وحدت – وحدت ۲۱) ، بیمارستان ام البنین (چهارراه زرینه نبش خیابان آیت الله بهجت ۱۶)  و… اورژانس دارالشفاء امام واقع در حرم مطهر (بین صحن هدایت و بست شیخ حر)، فوریت های پزشکی شبانه روزی (واقع در ضلع شمال غربی صحن انقلاب اسلامی)، درمانگاه دارالشفا امام رضا(ع) (واقع در کنار حرم مطهر ابتدای خیابان شیرازی)

مراکز فرهنگی

مدرسه علمیه عالی نواب (آدرس- دوربرگردان شیرازی، جنب مسجد ملا هاشم)، مجتمع فرهنگی هنری عترت النبی (روبروی باغ نادری) مجتمع آموزشی فرهنگی امامت (شارستان شهید محسن حاج حسنی، کارگر ۳) پایگاه فرهنگی – اجتماعی آل طه (بلوار ۱۷ شهریور، کوچه شب کوچی، پ ۱۲۳)

مراکز مذهبی

مسجد گوهرشاد با برنامه‌های فرهنگی شبانه روزی (حرم مطهر)

مراکز امنیتی

کلانتری ۱۲ امام رضا (میدان بیت المقدس، ابتدای کوچه عیدگاه)، کلانتری ۲۹ شیرازی (جنب ورودی باب الجواد)، پاسگاه امام رضا (جلوی بازار امام رضا)، کلانتری (طبرسی ۳)، کلانتری نواب ثامن ( صد متر داخل وحدت ⅓)، کلانتری آستانه پرست (خیابان شیرازی، کوچه ملا هاشم، سمت راست) و ایستگاه پلیس زائر (چهارراه شهدا)

مراکز دانشگاهی

دانشگاه علوم اسلامی رضوی (حرم مطهر)، دانشگاه شهید مطهری (بلوار ۱۷ شهریور)

مراکز آموزشی

مهد کودک‌ها، دبستان‌ها و دبیرستان‌ها و هنرستان‌های متعددی در نواحی مختلف این منطقه وجود دارد.

مراکز خرید

مرکز خرید شجره (خیابان طبرسی)، مرکز خرید شارستان (بلوار طبرسی حاشیه خیابان شارستان)، بازار رضا (ضلع شرقی میدان بیت المقدس تا میدان ۱۷ شهریور)، مرکز خرید آسمان (بلوار ۱۷ شهریور)، بازار بزرگ مرکزی (خیابان شیرازی، نبش چهارراه شهدا)

کیفیت هوا

حدود ۷۰% آلودگی هوای سطح شهر مشهد به علت استفاده از عوامل آلاینده متحرک و ۳۰% آن به علت وجود عوامل آلاینده ثابت است و بیشتر آلودگی موجود شهر در قسمت مرکزی شهر مشهد در ناحیه ثامن و منطقه ۱ و ۸ شهرداری شهر مشهد است.

سخن پایانی

قیمت خرید خانه در مشهد و به‌خصوص در نزدیکی حرم بسیار متنوع است و عوامل زیادی در آن تاثیرگذار است و شما با توجه به اولیت‌بندی خود میتوانید بهترین انتخاب را بکنید. قیمت خانه در اطراف خیابان‌های مختلف منطقه ثامن براساس موقعیت جغرافیایی و نوع کاربری ملک، ارائه یک قیمت کلی، واحد و ثابت برای همه قسمت‌های این منطقه ممکن نیست.

همانطور که در این مقاله گفته شد افراد زیاد با معیارهای متفاوتی به دنبال خرید خانه در نزدیکی حرم هستند. در نتیجه خرید خانه نزدیک حرم می‌تواند به دلیل انگیزه‌های متفاوتی باشد. مثلا ممکن است بعضی‌ها سالانه رفت‌وآمد زیادی به این شهر داشته باشند که خرید خانه برای آن‌ها قطعا به مراتب به صرفه‌تر از رفتن به هتل و اجاره سوئیت است. بعضی دیگر به قصد سرمایه‌گذاری این کار را انجام می‌دهند و حتی وقتی خودشان نیستند خانه‌ خود را کرایه می‌دهند. از همه این‌ها بگذریم عده زیادی به‌خاطر عشق و علاقه زیاد به حضرت و به دلیل اینکه می‌خواهند نزدیک حرم آن زندگی کنند تا هر روز بتوانند برای زیارت به آنجا بروند به فکر خرید خانه در اطراف آن می‌روند و برای آن جستجو می‌کنند تا موردی مناسب با سلیقه خود نزدیک حرم پیدا کنند. امیدواریم مطالب این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *